Site Haritası

Ana Sayfa           Hakkımızda           Kalite           İletişim           Dil / Language           
ATTOENERJİ   /   Çeşitleri   
Isı Pompası Nedir?
Çeşitleri
Çalışma Prensibi
Avantajları
RENEX 2009 FUARINDAYIZ

Isı pompa sistemleri gelecek vaat eden üç farklı yenilenebilir enerji kaynağını size ücretsiz olarak sunar.

                  " Hava , Toprak , Yeraltı Suyu "

Isı pompası için gerekli elektrik enerjisiyle birlikte, depolanan güneş enerjisi, sistemin ısı potansiyelini üretir ve bu ısı suyla çalışan ısıtma sistemine transfer edilir.

Isı pompaları, günümüzde, mümkün olan en verimli ısıtma ve sıcak su sistemleri arasındadır. Isıtma enerjisinin % 75'i doğadan ücretsiz olarak geldiğinden, ilave olarak sadece %25'lik elektrik enerjisine ihtiyaç duyar ve %100 verim sağlar.

ISI POMPA ÇEŞİTLERİ 

  • Havadan suya ısı pompaları enerji kaynağı olarak dışarıdaki havayı kullanır. Isı pompaları -25 oC'ye kadar olan sıcaklıklarda bile ısı enerjisi alabilir.
  • Tuzlu su ısı pompaları ısıyı yıl boyunca yüksek ısı kapasiteli yer ısı kollektörleri veya sondaj kuyusundaki ısı dönüştürücüler vasıtasıyla topraktan alır.
  • Sudan suya ısı pompaları kaynak ve kalitesi yeterli ise termal enerjiyi yeraltı suyundan alır.

 

HAVADAN SUYA ISI POMPASI


Konu, maliyetler ve verimlilik olduğunda, dışarıdaki havanın potansiyel enerji kaynağı olarak yetersiz olduğu düşünülür. Isı kaynağının kullanım maliyeti çok az olduğundan, havadan suya ısı pompaları en düşük yatırım maliyetlerine sahiptir. Yıllarca yapılan araştırmalarda en soğuk bölgelerde bile, enerji kaynağı olarak dışarıdaki havayı kullanan sistemlerde, maliyetlerin diğer sistemlere göre çok daha cazip olduğu kanıtlanmıştır.

Hava sıcaklığının -25°C ye kadar olduğu zamanlarda bile verimli ısınma sağlar. Havadan suya ısı pompaları içeri veya dışarı kurulum için uygundur ve kurulumda yer kaynaklı ısıtma sistemlerine nazaran maliyetten önemli miktarda kazanım sağlar.

Özellikleri:


Isı pompaları yıl boyunca +35°C ile -25°C arasında çalışabilir.
Tükenmez ısı kaynağı olan hava sayesinde her daim çalışır.
Isıtma, iç mekan sıcak su temini ve yüzme havuzlarının ısıtılma gibi amaçlarla kullanılabilir.
İçeri veya dışarı kurulum için cihaz seçimi yapılabilir.


TUZLU SU ISI POMPASI


Tuzlu su ısı pompaları, ısı kaynağı olarak, yağmur ve güneş enerjisiyle beslenerek çok büyük enerjiler depolayan "toprağı" kullanır. Sürekli olarak yerden enerji almak için iki farklı sistem mevcuttur: yer ısı kollektörleri ve sondaj kuyusu ısı dönüştürücüleri. Her iki durumda da, dolaşan tuzlu su enerji transferini gerçekleştirir.

Yer ısı kolektörleri


Bahçeniz geniş bir yatay yüzeye elverişli ise, yer-ısı kollektörleri kurulumunu tavsiye ederiz. Bu çeşit bir sistem su ve antifriz karışımı olan tuzlu suyun devirdaim ettiği basınca dayanıklı borulardan oluşur. Gerekli yatay alanın hesaplanması için, yaklaşık hesap şu şekildedir: ısı pompası ısı çıkışı (kW) x 40 = alan (m2). Donmaya dayanıklı borular yerin yaklaşık 1.2 m altına konur. Borular arası tesisat aralığı 0.6 ile 0.8 m arası olmalıdır.

Sondaj kuyusu ısı dönüştürücüleri


Bahçenizde yeterli alan yoksa veya ısı pompanız soğutma amaçlı da kullanılacaksa, yatay döşenmiş yer-ısı kollektörlerine alternatif olarak sondaj kuyusu ısı dönüştürücüleri dikey şekilde yere döşenir. Tuzlu suyun devirdaim ettiği basınca dayanıklı borular 100 m derinliğe kadar ulaşan sondaj kuyularına yerleştirilir. Yaklaşık hesaplama şu şekildedir: ısı pompası ısı kapasitesi (kW) x 15 = sondaj kuyusu ısı dönüştürücü uzunluğu (m).

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Tuzlu su ısı pompa uygulamaları sadece düşük ısı tüketimli binalar ve müstakil evlerle sınırlı değildir. Yüksek-performanslı, iki aşamalı tuzlu su ısı pompalarımız, yüksek ısı tüketen evler ve ticari binalar söz konusu olduğunda da cazip bir seçenektir.

Özellikleri

  • Yüzeye yakın düşük sıcaklık değişimleri sunar.
  • Isı pompasının tuzlu su ile çalışma limitleri -5C ile +25C arasındadır.
  • Isıtma, sıcak su temini ve yüzme havuzu ısıtma amaçlı kullanılabilir.
  • Sondaj kuyusu ısı dönüştürücüsünün sabit sıcaklık seviyesi aktif ve pasif soğutma amaçlı kullanılabilir.

 

SUDAN SUYA ISI POMPASI


Alınan serbest çevre enerjisiyle kullanılan elektrik enerjisi arasındaki oran yüksek olduğundan, sudan suya ısı pompalarının verimliliği yüksektir. Yeraltı suyu tüm yıl boyunca sabit sıcaklıkta olduğundan, bu sistemin temelini oluşturur.

Sudan suya ısı pompaları, paslanmaz çelik ısı dönüştürücü bobini sayesinde hemen hemen tüm kalitedeki yeraltı suyunu kullanmaya uygundur.

Yıl boyunca su sıcaklığının 13°C'nin altında seyretmesi, korozyona karşı su analizine gerek bırakmaz.


Özellikler

Tüm yıl boyunca 7-12 °C arası sıcaklık değerlerine sahiptir.
Bu işin yapılabilmesi için: resmi izin, su analizi, iki kuyu, pompa testi ve küçük bir inşaat işi gereklidir.
Isıtma, sıcak su ve yüzme havuzu suyu hazırlama amaçlı kullanılabilir ve özel aksesuarlarla pasif soğutma sağlayabilir.İnsan Kaynakları      I      Proje Memnuniyetleri      I      Teklif Talep      I      Kataloglarımız      I      Linkler

Tüm hakları saklıdır. © 2007-2014 Atto Müh. Sondaj Makine Enerji İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Adres : İvedik OSB Mürted Yapı Koop. 1548 Sokak. No: 25 Ostim/ANKARABu sitenin tasarım ve programlanması Center Design tarafından yapılmıştır.